pondělí 30. května 2016

Šumava

Je to už nějaká doba, co jsem narazila na fb Veroniky Hubkové na popis výletu coby

"úklid mysli za tichého svědectví přírody". 


Pokaždé, když jsem někde venku sama, na tahle slova si vzpomínám, jsou hrozně výstižná. A proč sedět na zadku, když krásné počasí začíná? Tak jsme vyrazili ve třech v počtu osmi nohou na Šumavu.

Je pravda, že proti Elišce a jejím dvěma kumpánům, co s batohama prošli za necelý týden Šumavu tam a zpět (včetně spaní venku), jsme máčky, teda pardon, LAMY. Ale já jsem v klidu, proti Elišce je lama téměř každý. S největší pravděpodobností i vy, při vší úctě. Eli taky psala článek na dvě pokračování o jejich cestě pustinou. Nejdřív jsem se nechala tím jejím článkem odradit, protože jsem si říkala, že Tříjezerní slať a stezku kolem řeky Vydry, kde jsme o víkendu byli my, zná každý a že proti spaní venku, chumelenici a dalšímu dobrodružství to bude o ničem. Pak mi ale došlo, že to tak být nemusí a většina z vás nebude takový tvrďák, aby to bral Eliščiným způsobem (kdyby přece ano, odkaz k inspiraci zde).

Takže uklidněná tím, že na světě je mnohem víc obyčejných lidí, jsem se rozhodla vám o mojí Šumavě přece jen napsat.

Ubytování jsme domlouvali na poslední chvíli. Vyráželi jsme v pátek a v plánu bylo zůstat až do pondělí. Oba jsme si s Michalem vzali dovolenou, protože co je lepší, než jít v penzionu na snídani, co Vám připravil někdo jiný s vidinou slunného dne před sebou, zatímco Vaši drazí kolegové o tom u práce můžou jen snít? Nakonec to dopadlo trochu jinak, ale to bych předbíhala.

Moc jsem si přála bydlet v penzionu Arnika, protože jsem na tenhle penzion slyšela jen vše dobré. Bohužel ale o víkendu neměli místa, tak jsme si domluvili penzion Modrava. V Arnice jsme přespávali až z neděle na pondělí. Pravé dobrodružství začalo už při cestě tam v pátek, kdy jsme penziony hledali. Navigace si z nás udělala legraci (já jsem cestou volila jiná slova) a tvrdila, že jsme na místě už asi o dvacet kilometrů dřív. Když jsme dorazili na místo, dobývali jsme se do špatného penzionu (dost vehementně) a jediné štěstí bylo, že nám nikdo neotvíral. Nakonec nás napadlo porozhlédnout se i jinde a penzion jsme našli. Oba jsme byli unavení, vrčeli jsme a mě náladu zvedla až sprcha a peřina.

V sobotu jsme ráno vyráželi ven. Protože jsme chtěli na začátek jít rozumný okruh tak, abychom si neodrovnali našeho městského psa, vydali jsme se autem do Kvildy a naplánovali si asi 14 km dlouhý okruh kolem Tříjezerní slati.


Pohled z rozhledny nad slatí. Chodníčkem se pak dá dojít těsně na ni.


Pes na chodníčku samozřejmě patří na vodítko, zejména ten bojový!

Z nehorské Kvildy vede směrem do Horské Kvildy příjemná stezka - v zimě používaná pro běžky. Šli jsme kolem Tříjezerní slati z jedné strany, a uhýbali jsme na zpáteční cestě těsně před Horskou Kvildou. Trasa cestou tam vede prakticky téměř celá po lukách a je příjemně rovná. Slať jsme pak obešli z druhé strany, tam je spíš kopcovitý a lesní terén a bylo fajn se projít ve stínu a chládku.

Na slatích je rozhledna a pak se chodníčkem dojde na další výhledové místo. Nejdřív jsme si říkali, že je škoda, že bažina téměř vyschlá. Názor jsem rychle změnila, když mi ze zábradlí dolů spadl batoh. Schválně, byli jste tam? Spadlo Vám tam něco? Prosím, řekněte, že ano, protože Michal mi tvrdil, že jsem asi jediný člověk, kterému se tohle povedlo. (Žene, že se to může stát komukoliv?) Já totiž nejsem chaotik. Nene. Vůbec jsem v půlce cesty nezapomněla vodítko u mraveniště a vůbec se pro něj Michal nevracel a ten batoh tam taky spadl sám od sebe. A do večera jsem pak už byla úplně v pohodě, čili bez chaosu a karambolu.

Když jsme došli zpátky k autu do Kvildy, dali jsme si tam oběd (na tomto místě je třeba vyzdvihnout lívance s jahodami) a vrátili se na Modravu. Večer jsme si pak dali ještě procházku po cyklostezce za hotelem (tentokrát už bez unaveného zvířete) a krásný den zakončili lehčí večeří (na tomto místně je třeba vyzvednout palačinky s borůvkami z restaurace v Arnice (a ne, vůbec jsem se tam nepřecpávala jak na výkrmu, oni jen prostě výborně vařili, to si prostě doma takhle dobrý nikdy neuděláte!)).


Cyklostezka za Modravou vede kolem Vydry

No ale ještě o večerní procházce. Nejkrásnější světlo bývá v pozdní podvečery. A tenhle podvečer to potvrdil, k tomu vlahý vzduch. Co vám budu povídat, bylo nám krásně.

Nedaleko za penziony v Modravě je i nouzové nocoviště. Byla jsem překvapená, že jde o rozšířenou instituci po celé Šumavě a krátce jsem pomyslela na to, jaké by to bylo, spát venku, asi fajn, že? Ale přešlo mě to. Víte kdy? Přesně v tu chvíli, kdy jsem po sprše zalezla do duchen. Noční venkovní dobrodružství bylo odloženo na jindy. No nebojte, ona mě Eliška jednoho dne zapojí. Už několikrát jsem slyšela podezřelé a nadšené zvolání, že jsem vlastně přesně materiál pro ultramaratony. Kde na to přišla netuším, ale ona bude tak dlouho dolat (Markét, to bylo tak boží, ten východ slunce a ta očista. Ach, báječný víkend, měla jsem jen jednu kofeinovou kapsli), až mě udolá. A kdo pak bude fňukat a litovat nad zbědovanýma nohama? Hádejte. Ale zpět od šíleností k pohodovému turismu.

V neděli jsme se probudili opět do slunného rána a vyrazili na další zhruba třináctikilometrovou trasu kolem řeky Vydry, kde vede naučná stezka. Vycházeli jsme z Antýglu směrem na Čeňkovu pilu. Jde se téměř celou dobu kolem vody, všude balvany, na hladině se odráželo sluníčko a lesní stín se příjemně střídal s místy, kde svítilo.

Když jsem se dívala z mostu, jak lidi přelézají mezi kameny, říkala jsem něco škodolibého. Zhruba to znělo takto: "Haha, další, co tam chtějí spadnout, to mě by se nikdy nestalo". Víte, já totiž chodím na spirals. Trénujeme tam krom jiného i rovnováhu. A já mám báječnou rovnováhu. Tedy to jsem si myslela do doby, než mi ujela na mokrém šutru noha a než jsem do půli stehen zahučela. Voda... ehm. No, co o ní říct. Byla hodně ledová a byla mokrá. A moje boty taky. A můj zadek byl jaksi do oranžova od kamení. No jaksi hodně do oranžova. Naštěstí pro mé sebevědomí nemáme fotodokumentaci, Michal zrovna fotil řeku a byl ke mě zády.


 No, řekněte, kdo by si nešel zkusit přejít tam a zase zpátky?


No ale nejsem z cukru, žeano. Po amazonsku jsem si  kolem pasu ovázala svetr, aby nebyl vidět zmazaný zadek a v mokrých botách jsme vyrazili směrem na Turnerovu chatu. Těšili jsme se, že uvidíme vydry, které tam chovají, ale ty zrovna nebyly doma. Předělávali jim ve výběhu jezírko. Tak jsme vypili pivo a pomazlili se s jinými obyvateli. Pořádně lenošnými obyvateli.Kočky jsme viděli tři, ale mají jich prý šest. Koho mi to jen připomíná?

Když jsme došli až do Čeňkové pily, měli jsme se točit jinou trasou zpět. Bohužel to ale vypadalo tak, že celá vedla stezka vedla po silnici, takže jsme se otočili a šli zpět stejnou cestou.

Na tomhle místě nám začala kulhat Lilina. A to tak, že chodila po třech. Turistický výšlap se rázem stal velmi sportovním, dokonce to místy připomínalo vzpěračství. Na střídačku tahali 17,5 kg živé váhy na zádech. V takových případech děkuju své prozřetelnosti, že jsem si nepořídila velkého bula, protože kdo by tahal těch třicet kilo, to teda netuším. Navíc doba pokročila a odpoledne se na stezce vyskytovalo plno lidí. A všichni se na nás dívali jak na magory, co už nevědí, co by s tím psem vyvedli. Dokonce ho chudáčka nosí, aby sám ťapat nemusel, no vrchol zpovykanosti, že? A vysvětlujte všem, že pes hrozně kulhá a že nejste na palici.

Tentokrát je mi snad možno i odpustit, že jsem opět chaoticky ztratila vodítko. Matně si pamatuju, že jsem ho na chvíli vztekle zahodila, když jsem zvedala Lili na záda, bohužel už mi autopilot nenaznačil, že zahozené je docela dobré zvedat, pokud ho nedejbože potřebujete později. Když jsme to zjistili, už jsme se nevraceli a Michal se ani nesmál, ani nenadával (nesl zrovna psa). Je to jednoduchý, já si myslím, že mi prostě bylo souzeno to ztratit, nemá to nic společného se mnou, to prostě zasáhl osud!

Večer jsme dorazili na Arniku značně zmožení. Naštěstí mi ale kuřecí medailony se sladkou tečkou v podobě borůvkových palačinek (ano, už zase, ale vy byste taky neodolali, vážně ne!) zvedlo náladu.

Říkali jsme si, že psí tlapka si do rána odpočine a můžeme udělat nějaký menší výšlap, ale bohužel, bylo to stále stejné. Z penzionu jsme se museli dopoledne odhlásit, takže tam psisko zůstat nemohlo a na to, aby čekala v autě bylo moc vedro. No a tak jsme si užili příjemné dopoledne s báječnou snídaní, chvíli se ještě tetelili na sluníčku na Modravě a v zájmu pacienta jsme vyrazili zpět domů.

Nutno podotknout, že nemáme psího simulanta.

Odpočinek nákladu i nosičů (jeden za fotoaparátem, druhý na lavičce v pozici ležícího střelce mimo záběr)

Ještě v úterý stále chodila po třech a tak jsme ji vzali preventivně na veterinu. Jestli mi bylo líto, že jsem na Šumavě nestihla běhat, mohla jsem být v klidu. Návštěva na vetcentru byla dalším nadstandardním sportovním zážitkem. Kdo má bulíčka, který nechce zůstat na stole rentgenu (zde je na místě znovu zopakovat 17,5 kg živé váhy)  a už vůbec si nechce lehnout, dobře ví, o čem mluvím. Zpocená byla sestřička, zpocený byl pan doktor a zpocená až za ušima byla panička. Nakonec pomohlo, že pan doktor držel přední tlapy, sestra zadní a já jsem zalehla Lili shora. V tomto složení se snímek konečně podařil, avšak s docela smutným výsledkem.  Zlomená záprstní kůstka. Takže psisko mělo proč kulhat, ale naštěstí je to miniaturní zlomenina, ani nešla zafixovat a prostě se jen s prášky proti bolesti čeká, až to sroste. O lamentacích na téma, že to tříletý zvíře bylo za svůj život zdrávo tak půl roku, pomlčím, zanadávala jsem si dost, vás tím nudit nebudu.

Prášky proti bolesti naštěstí zabraly a už byste nepoznali, že madam má něco zlomeného. Začíná být problém ji udržet v klidu a asi půjdeme na veterinu znovu - tentokrát pro odvar z makovic nebo tak něco.

I když tedy šlo o výlet veskrze obyčejný, vidíte, že o zábavu ani o krásy přírody nouze nebyla. Vřele doporučuji na víkend někam vyrazit, třeba právě na Modravu. Má to jen jedinou nevýhodu, nebude se Vám pak chtít do práce ani omylem. Návrat ze sluníčka a přírody do městské reality byl dost krušný.

A úplně nakonec si neodpustím krátké hodnocení ubytování, kdybyste se rozhodli tímto směrem vyrazit.


Penzion Modrava? No, sice jsme měli na pokoji koupelnu, a vybavení bylo relativně nové, ale jinak se mi moc nelíbilo, že za celou dobu jsme nikoho nezajímali. Nikdo po nás nechtěl se zapsat, nikdo neřešil, jestli na snídani patříme nebo ne a celkově to bylo dost neosobní. Stavba má hezký venkovský ráz, ale penzion je celý dřevěný a bylo slyšet každé šustnutí. 

Arnika, která je asi o sto kroků vedle, byla levnější. Koupelnu má na patře společnou, ale vůbec ničemu to nevadilo. Paní majitelka se s námi pozdravila, vše nám ukázala a celkově jsem měla pocit, že jsme vítaní hosté. Pokud budete váhat, rozhodně doporučuji Arniku. Navíc, jak už jsem několikrát zmiňovala, báječně tam vaří. Jídla jsou taková klasická, ale dělaná poctivě z čerstvých surovin. Takže pro nás napříště jasná volba.


Takže šup šup, batůžky zabalit a vyrazit! U nás je pro příště (až nám sroste pes) v plánu Sněžka nebo Brdy, uvidíme (se?).7 komentářů:

 1. Boží, jako naprostý démon jsem prezentovaná poprvé. Díky, Markét, taky tě mám ráda a moc se těším na nějaký společný dálkový pochod ;)
  Tvoje dovolená mě pořád baví. Přijde mi fascinující, jak z pohodové užívací partnerské dovolené "výlety po Šumavě s přítelem a psem za báječných podmínek" dokážeš udělat grotesku aka němý film. V tý řece bych tě prostě chtěla vidět, promiň :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věřím tomu, že se to nestalo naposledy a ač nerada, v nějaké další vodě ti udělám radost :).

   Vymazat
 2. Skvelý článok, naozaj sa číta veľmi dobre. Máš aj nádherné fotky. :)
  Na mojom blogu práve prebieha giveaway. Budem rada, ak sa zapojíš♥ http://bibiananavratil.blogspot.sk/2016/05/zmena-giveaway.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že se ti můj článek četl dobře :) díky moc. Fotky fotil přítel, já jsem na to levá, s dovolením jsem si je vypůjčila, protože ležet to na mém fotografickém umění, budou i nadále články bez obrázků.

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Super článok, je tam vážne krásne ♥ Milujem články s fotkami prírody, aj keď sa potom môj zoznam, kam chcem ísť pomerne dosť zaplňuje:D

  Saja Frey blog

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To právě chce rychle ten seznam začít odškrtávat a někam vyrazit, začalo být krásně! A děkuji za komentář :) udělal mi radost.

   Vymazat