úterý 12. srpna 2014

Trudník/Demodex a jiné radosti všedních dnů

"Slečno, než mi o tom něco povíte, nejdřív mi řekněte, jaké máte plemeno psa."

"Miniaturní bulteriérku..."

"A jakou má barvu?"

"Bílou..."

"Tak to jste si pořídila chodící problém..."

Ano, takhle nějak vypadal můj rozhovor se známým mé švagrové, od kterého jsem chtěla nezávislý názor na to, že se Lilině zas vrátil demodex.

Já už jsem dlouho přemýšlela nad tím, jestli se do podobného článku vůbec pouštět, protože kdo tenhle problém se psem dlouhodobě má, ví, jak je to otravný a únavný. Na druhou stranu Lilina podle našeho pana doktora je případ, kterej za celou kariéru ještě neviděl, takže zkušenosti s léčbou demodexu máme u nás doma opravdu bohaté a třeba by to mohlo i někomu pomoct.

Takže na začátek příběhu:

Někdy koncem léta roku 2013, kdy bylo Lilině něco kolem půl roku se jí na hlavě a na hrudníčku udělaly dvě malinkaté lysinky. Vypadaly jako odřeniny, ona Lili se do té šešule často někde majzla a na hrudníku přesně v tom místě měla kšíry, takže jsem to pořád neřešila a viděla jsem to jako odřeninku, která prostě jen delší dobu zarůstá. Paní doktorka mi sice říkala, že by to mohl být demodex (v té době jsem netušila, co to je, já bláhovka) a že pokud se někde udělá další flíček, uděláme stěr.
No... další flek přišel a s ním další dermatologické problémy (hlavně olezlá pipka a tlama), jak by taky ne, pes měl a má nalomenou imunitu.

Dostali jsme pipety Advocate, tehdy ještě výrobce doporučoval aplikaci po třech týdnech... Za dva týdny jsme byli u doktora znova, protože Lilinka opadala jak vánoční stromeček... Ze dvou flíčků se rozjel demodex generalizovaný.

Tady je možná na místě vysvětlit vlastně, co to demodex je. Jedná se o parazita - česky zvaného trudník - který žije ve folikulách psího chlupu a pokud má pes horší imunitu, rozmnožuje se víc a víc a způsobuje vypadávání srsti. Zákeřné je to v tom, že ze začátku může opravdu vypadat jen jako odřeninka, nesvědí a jen si tam nenápadně bují.

Umí se vyskytnout v lokální formě v podobě oněch lysinek, nebo v generalizované formě v podobě holého psa.

Podle většiny veterinářů je možný jediný přenos - z matky na štěně v průběhu prvních dní života, do těla se štěňátku dostává mateřským mlékem. Pokud se vyskytuje u feny tenhle problém (nebo pak u některých ze štěňat), měla by fena být vyřazena z chovu - je to ale těžké, protože prý demodexa jde při pečlivém pátrání najít i u mnoha zdravých zvířat.

Co se týče léčby u Lilinky, jakmile se zjistilo, že pipetky moc nezabraly, přešlo se k ectodexovým koupelím. Je to petrolejově smrdící vodička, která se nesmí dostat do očí, uší ani tlamy. Nejdřív se pes vykoupe v šamponu peroxyderm, ten se nechá asi 10 minut působit - má desinfekční účinky a hezky otevírá póry, takže připravuje ectodexu snadnější cestu. Jakmile dopůsobí, opláchne se, pes se osuší a může se polévat roztokem ectodexu - pozor, dostanete jej v koncentrované formě a ředí se 1:100. Pes se má polévat ale já jsem kromě polití brala i malou houbičku a důkladně jsem s ní roztok naťapkala na nejvíc postižená místa. Blbé je, že se NEOPLACHUJE, prostě se na psovi nechá uschnout (znovu - pes se nesmí olízat, takže je dobré ho vysušit fénem).

Celá ectodexová sranda se opakuje vždycky po týdnu až do doby, než pes zaroste.

U nás se jednalo asi o tři měsíce, přesně si to už nepamatuju.

Hnedka ze začátku psovi pan doktor píchl Zylexis - podpora imunity - dostala to tehdy ve třech dávkách. Na dermatologické problémy - záněty kůže, opruzenou tlamušu i pipku brala dlouhodobě antibiotika. Pak taky vitamín E, dětský imunoglucan a na podporu zdraví srsti dostává do žrádla olej Aptus eforion - doposud.

Jakmile pes zarostl a na stěrech se už objevoval sem tam jeden zdechlý nebo polozdechlý trudník, přešli jsme na doléčení pipetkama advocate.

Mezitím ale byly i epizodky s opruzeninama, zánětem uší, zarudlýma packama atd atd... prostě samé legrace, co doprovázejí nalomenou imunitu a řešily se mastičkama a častý čištěním uší (na to máme super roztok Aptus Orisolve, můžu jedině doporučit) a dermatologickou dietou Eucanuba veterinary diet.

Až jednou přišel den, kdy měla Lili poslední stěr čistý. Měla jsem fakt radost, ale ta trvala jen chvíli... Je to asi 14 dní, co jsem našla znovu další fleky a podle stěru je tam zase hustá koncentrace demodexa.

No takže léčba následovná - ectodex ani advocate nezabraly, takže pes pravidelně dostává své váze přiměřenou dávku Biomectinu (důležitá účinná látka, co morduje demodex je tam Ivermectin). Údajně je to látka původně určená pro prasata a krávy a může způsobit neurologické potíže některým plemenům (čivavy a kolie). Lili to naštěstí snáší bez problémů a fleky se jí zatím nerozlézají, takže uvidíme...

Dalším krokem je určitě kastrace a to velmi brzo - Lilinka štěňátka mít nemůže, dala by jim do vínku parazita i genetický předpoklad pro jeho rozšíření, navíc hormony jí přitěžují ohledně imunity.

Takže to jsou mé zkušenosti s trudníkem, jak se tak dívám, tak nikde nepřipisuji ceny, takže níže (ceny jsou tak zhruba, jak si to pamatuju, každopádně léčba kožních potíží je dost o penězích, za měsíc vyjde na 2000 - 3000 Kč)

Betadina - denní pomocník pro psy s kožníma problémama - desifnekce co neštípe a na akné - malá lahvička je ca. za 50 kč

Advocate - balení tří pipet pro psy s váhou do 20 kg - dávkování po týdnu - cca 1200 - 1300 Kč

Ectodex - dávka pěti dílů roztoku - cca 500 - 600 Kč - dávkování po týdnu

Zylexis - sada základních třech injekcí - cca 1600 Kč (dávkování - první injekce, dva dny proluka, druhá injekce, týden proluka a pak poslední dávka - podle potřeby je pak možné kúru prodlužovat po týdnu, každá samostatná injekce stojí cca 540 Kč. )

Aptus Eforion - olej pro podporu zdraví kůže, 200 ml ca 450 - 600 Kč - záleží na tom, kde jej kupujete, dává se denně do žrádla - dávkování podle váhy, psovi s váhou 13, 4 kg vydrží zhruba dva měsíce

Aptus Orisolve - 150 ml - bezvadná substance pro čištění uší, obsahuje bylinné výtažky (hlavně rozmarýn tuším), je antiseptický, používá se podle potřeby, balení cca 500 kč, už ho mám pár měsíců, čistím zhruba jednou týdně a pořád je tam víc jak půlka.

Biomectin - dávkování pro psa s 12kg - stojí něco mezi 300 - 400 kč, vydrží zhruba měsíc

Peroxyderm - desinfekční šampon, co působí na kožní problémy, ale používá se i jako příprava pro koupele ectodexem - paní doktorka mi jej odebírá přímo z jejich balení, 100 ml vyjde asi na 70 kč.

Budu ráda, pokud to někomu pomůže a ještě radši budu, až nám demodex potáhne z domu, to mi asi uvěří každý :)

Žádné komentáře:

Okomentovat